Kondilom (Genital Siğil, Cinsel Siğil)

Kondiloma aküminata veya kondülom olarak da adlandırılır. HPV (Human Papilloma Virus) adlı bir virüsün yol açtığı bir hastalıktır. Cinsel yolla oluşan viral bir enfeksiyondur. Genital bölgelerde (erkekte penis, kadınlarda vulva, vajen) ve anüs çevresi ya da anüs içerisinde görülebilir. Nadiren oral sex sonucu ağızda da lezyon yapabilir.

Kadınlarda sık görülen rahim ağzı kanseri ile kondilomların (HPV’nin) ilişkisi ispatlanmıştır. Rahim ağzı kanseri teşhis edilmiş hastaların %95 kadarında HPV virüsü görülür. HPV , Rahim ağzı kanseri ilişkisi nedeniyle mutlaka ciddiye alınmalıdır. Türkiye’ de 1500, dünyada 250.000 kadar kadın her yıl bu kansere yakalanmaktadır. Tarama testi olarak yapılan smear testi (smir) büyük önem taşır.

Erkekler sessiz taşıyıcı olabilir, lezyon yani sigil olmayabilir. Anal seks nedeniyle anüs içinde de görülebilir.

Makat çevresi ve içindeki lezyonlar kaşıntı ve kanama yapabilir. Nadiren ağrı yapar.

Bulaşması için deri teması, sürtünmesi yeterl i olabilir, tam bir cinsel ilişki gerekmez. Korunmada prezervatif (kondom) yine de önemlidir. Çok eşlilerde sık görülür, güvenli seks önemlidir.

En önemli korunma son yıllarda yaygınlaşan HPV aşılarıdır. Rahim ağzı (cervix) kanserine karşı koruyuculuk geliştirir, bu özelliğiyle dünyada ilk kez bir aşı kansere karşı koruyuculuk sağlamıştır. Aşının etkili olması için HPV ile karşılaşmadan yapılması gerekir. İdeali 12-15 yaş civarında yapılmasıdır. (Gardasil, Cervarix)

HPV tedavisinde maalesef kesin etkili bir hap, iğne, krem, fitil yoktur. Virüs vücutta genital sigil yaparak ya da yapmadan yıllarca yerleşir. Siğilleri yani kondilomları görüldüğü anda yok etmek gerekir. Siğiller bulaştırıcılığı ve toplumdaki yayılmayı arttırır.

HPV virusun, bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda daha çok sigil yaptığı düşünülür.

Siğillerden kurtulmak için bazı kremler kullanılsada sonuçlar tatminkar değildir. Kriokoterizasyon, cerrahi olarak çıkarma , lazerle, elektroketerle yakmak sık kullanılan yöntemlerdir.

Yöntem seçimine lezyonların yerleşim yeri ve yaygınlığına göre cerrah tarafından karar verilmelidir.

Tedavi zahmetli ve uzun bir süreç olabilir. Hastalar psikolojik olarak desteklenmelidir. Zor bir süreç olmasının nedeni genellikle bir tek seferde yok olmamasından kaynaklanır. En az iki seanslık tedav i gerekir ve tekrarlar sık görülür.

HPV’lerinin 6, 11, 16, 18 gibi numaranlandırılan tipleri bulunur. HPV tiplerine gore cinsel sigil kanser yapma potansiyeli değişir. Bazı tiplerin yaptığı cinsel siğillerde -kondilomlarda- nüks yani tekrar daha sık görülür.

Bize Yazın...

Adınız ve Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:
Mesajınız:
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodunu Giriniz:
Mesajınız iletildi.
/div>