PİLONOİDAL SİNÜS

Kıl dönmesi hastalığı, dermoid kist gibi de isimlendirilir. Kuyruk sokumu bölgesinde cilt altında bir kist gelişimidir. Kistin içinde sıklıkla kıllar olduğu için pilonoidal sinüs denir. (pilonoidal kıl yuvası anlamındadır.) Bu kist sıklıkla iltihaplanır ve içinde irin toplar. Daha sonra da bu bölgede "kıl dönmesi apsesi" (resim no:3) veya enfeksiyonun dışarıya açılması sonucu "kıl dönmesi fistül ağızları" (resim no:1 - 2 - 4) oluşur.

Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Görülme yaşı genellikle 15-40 yaş arasıdır. Vücut kılları kalın , sert olanlarda , kilolularda, daha ziyade tüylü insanlarda sık görülür. Tüm bunlara rağmen oluşma nedeni halen tartışmalıdır. Nedenleri arasında doğuştan olduğu söylendiği gibi , o bölgeye alınan darbelerin , çok oturarak travmatize edilmesinin, kötü hijyenin, derinin uzun süre nemli kalmasının etkisi olabileceği söylenmektedir.

Belirtileri kuyruk sokumunda ağrı, şişlik, bazen kanlı iltihaplı akıntı, sertlik, kuyruk sokumu cildinde küçük sinüs ağızları ( delikler, ki bazen bunların içinden kıllar da çıkabilir) olabileceği gibi uykuda olan kistlerin belirti vermemesi de mümkündür. İltihap ve apse tablosu şiddetli olan vakalarda ağrı , ateş, titreme,kızarıklık bulguları da ilave olur.

Kansere neden olma riski çok düşüktür, uzun süre tedavi yaptırmamış hastalarda kronik tahrişe bağlı çok nadiren cilt kanseri geliştiği bildirilmiştir.

TEDAVİ:

Kıl dönmesinin zamanında ve etkili bir şekilde tedavi edilmemesi hastalığın yayılmasına , kistin büyümesine, derideki toplu iğne başı gibi olan sinüs ağızlarının sayısının artmasına neden olur. Aynı zamanda kötü kokulu , iltihaplı akıntı nedeniyle hasta günlük hayatında , iş hayatında , cinsel hayatında bir takım problemler yaşar.

Pilonoidal apsenin tedavisi :

Apse direnajı (boşaltımı) + antibiyotik tedavisi

Pilonoidal Sinüs Tedavisi:

Cerrahi olmayan ilaç tedavileri :

Fenol (Kristalize) gibi kimyasalların kist içine enjeksiyonu veya tatbiki
Gümüş Nitrat
% 90 Alkol
Koterizayon Uygulaması
Kriyoterapi Uygulaması

Cerrahi tedavi:

  • Ekzisyon (kistin çıkarılması) + Açık Bırakma
  • Ekzisyon + Primer Kapatma
  • Ekzisyon + Flep kaydırarak kapatma (yama)

Hangi teknik uygulanırsa uygulansın dikkatli takip ve operasyon sonrasında iyi pansuman önemlidir. O bölgenin kuru ve temiz tutulması , travmalardan kaçılması , kıl dökücü kremler , lazer epilasyon, cildin tıraşı, alınabilecek tedbirlerdir.

Tüm tedavi yöntemlerinden sonra nüks (tekrar) görülme ihtimali vardır. Bu oranı en aza indirmek için cerrahın tecrübesi, doğru tedavi yönteminin seçilmesi ve sonrasında hastanın, özeni ve bakımı önem kazanır.

Bize Yazın...

Adınız ve Soyadınız:
E-Posta Adresiniz:
Telefon Numaranız:
Mesajınız:
Güvenlik Kodu:
Güvenlik Kodunu Giriniz:
Mesajınız iletildi.
/div>